Eesti arhitektuuri on väga suures osas mõjutanud nõukogude aeg. Siis olid populaarsed äärmuslikud standardsed lahendused: hiiglaslikud korterelamud ja magalatest linnaosad, mis võisid olla samasugused isegi erinevates linnades. Seejärel pidid 90. aastate alguses kooli lõpetanud arhitektid juurde õppima lääne mõjutusi ja kultuuri, sest koolis õpitu jäi ajale jalgu. Standardlahendused asendusid plahvatusliku individualismiga: eramajad, omapärased lahendused, eripärad, silmapaistvad detailid, värvid, mustrid, kujundid jne. Kui ehitusbuumi ajal ehitati rohkelt suuri eramuid on praegusel ajal suund pigem kokkuhoidlikkusel ja materjali säästmisel. Olulised on võimalikult madalad kodu ülalpidamiskulud. Vaatame lähemalt üle nüüdisaja eramaja ehitusstiilid.
Modernne eramaja
Aastatuhande algust iseloomustab lameda katusega eramaja, sageli valget või heledat värvi modernne kast, mida esmakordselt ehitati lääneriikides juba 1920-30. aastatel. Tänapäevases modernses stiilis pole nurgad ega kalded enam nii jäigad. Klaas ja avarus on endiselt kasutusel, kuid lisandunud on romantilist stiili iseloomustavad värviküllus ning lubatud on mustrite kasutamine.
Säilinud on minimalism. Kasutatakse pastelseid ja tagasihoidlikke toone, kuid lisaks on sageli kasutusel mõni suurem dekoratsioon: mustrilise tapeediga sein, eripärane aken või hiigelsuur metallist kell seinas. Märksõnad on omapära, puhtus ja avarus.
Eramaja modernset stiili iseloomustab:
- sirgjooned ning täisnurgad;
- avarus ning valgus;
- kasutatakse palju klaasi ja metalli;
- suured valgusküllased aknad või klaasseinad;
- lame katus;
- minimalism – palju ruumi, aga võimalikult vähe asju;
- avarad katusega rõdud ja terrass.
Moodul- ja elementmajad
Moodulmaja on eramaja standardlahendus. Eestis on nii moodul- kui ka elementmajade pakkujaid kümneid ja erinevaid lahendusi sadu. Samas on selline eramaja reeglina üsna isikupäratu, sest peamine rõhuasetus on optimaalsusel ja kiirel paigaldamisel.
Moodul- ja elementmajad on enamasti väga hästi läbi mõeldud. Standardlahendus tähendab tihti, et Sinu perele on piisavalt ruumi, olemas on panipaigad, läbimõeldud elektrijuhtmestik, valgustus, küte, vannitoad, köögi kujundus jms. Moodulmajades üldiselt liigset ruumi pole, kuid kõik mahub ilusti ära ja on väga loogilise kujundusega.
Ka elementmajad on üldjuhul standardlahendused, mis võimaldavad teha kliendi soovi järgi projektis muudatusi. Moodulmajad tehakse valmis ruumimoodulitena tehases ja tuuakse siis objektile. Elementmaja pannakse krundil kokku. Mõlema variandi puhul peab pakkuja tagama kvaliteedi.
Väike või miniatuurne eramaja
Väike eramaja on kuni 60 m² suurune kodu, mille võib ehitada ise või tellida valmislahendusena. Minimaja on kuni 20 m² ning 5 m kõrgune hoone, mille saab tuua kohale ühes tükis või ehitada ise. Miniatuurne eramaja ei vaja ehitusluba.
Seoses koroonaajaga on mini- ja väikemajad üha kasvav trend, sest paljud soovivad elada oma krundil. Kui ressursse väga palju pole, siis on minimaja suurepärane lahendus, mis võib katta kõik eluks vajaliku minimalistlikul viisil. Enamasti ei vaja miniatuurne eramaja isegi vundamenti, piisab vaid liiva- ja kruusaplatsist. Väike- ja minimajade märksõnad on optimaalsus, nutikad mööbli- ja ruumilahendused, hästi läbi mõeldud kütte- ja valgustite süsteem.
Suurimaks trendiks on jätkusuutlikus
Ökoloogilised materjalid ja taaskasutus on muutunud üha olulisemaks ning saavutanud kõlapinna, mida ei saa jätta tähelepanuta. Ka praegune olukord, kus on suur metalli- ja puidupuudus näitavad, et jätkusuutlikkus, loodussõbralikkus ning materjalide kokkuhoid ning taaskasutus on teemad, mis muutuvad aastate möödudes üha olulisemaks. Nendest printsiipidest lähtuvalt on oluline ehitada eramaja nii, et kodu koormaks võimalikult vähe ümbritsevat keskkonda.
Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.