Eramaja ehitustööd – koduomaniku meelespea planeerimisel

Eramaja ehitustööd on keeruline protsess. Selle puhul on alati kõige raskemad esimesed sammud – millest alustada ja kuidas võimalikult efektiivselt ning kvaliteetselt ehitusprotsessi juhtida? Siinkohal toome välja mõned nõuanded, mis seda teekonda lihtsustavad ja aitavad olulisematele teemadele tähelepanu juhtida.

Planeeri ehitustööd varakult

Alusta kevadiste ehitustööde planeerimist võimaluse korral juba sügisel, et kasutada talvist külma aega projekti ja dokumentatsiooni ettevalmistamiseks ning ehitajatega läbirääkimiseks. Sedasi saad planeerida nii kulusid kui ka varakult broneerida endale sobiva ehitaja. Kevadised ehitustööd on tavaliselt kõige populaarsemad. Ehitajatel on tihti töögraafikud juba paigas ning uutele projektidele, mis vahele tulevad, enam parimaid tingimusi pakkuda pole võimalik. Kevadsuvine periood ongi kõige sobilikum aeg ehitamiseks. Puitmajade ehitustööd on võimalik läbi viia ka talvel, kuid talvine ehitus võib olla kallim ning ebamugavam.

Ehitustööd ja pakkumiste kaalumine

Ehitamise alguses on mõistlik sõlmida lepingud vähemalt põhitööde osas peatöövõtja või ehitajaga. Oluline on valida ehitustöödeks ettevõte, kes omab pikaajalisi koostööpartnereid, kes omakorda omavad just selles valdkonnas põhjalikku kogemust. Sedasi võidate nii maja kvaliteedis kui ka ehitamisele kuluvas ajas. Alati aga ei ole võimalik otsast lõpuni ehitust otse ühest ettevõttest tellida, vaid tuleb raha säästmiseks ka oma tööjõudu, sõpru ja tuttavaid kasutada. Sel juhul on mõistlik tellida oskust ja suurt ajakulu nõudvad tööd ehitajalt – nii säästate aega õppimisprotsessilt kui ka vigadelt. Seejärel tasub jätkutöödega ise jätkata.

Ehituspakkumised, mis sisaldavad võtmed kätte maja ehitamist, nende puhul on kõige tähtsam endale selgeks teha, mida täpselt selle raha eest saab. Odavaimast pakkumisest on üldjuhul midagi olulist välja jäetud või hinda alla lastud kvaliteedi arvelt. Kalleimas pakkumises on teinekord just materjali ja tööjõu kulud proportsioonist väljas. Tihtipeale ei oska tellija ise pakkumisi professionaalselt hinnata ja võimaluse korral võiks kasutada eksperdi või ehitusjärelvalve abi.

Ehitustöödele kuluv aeg

Tervikuna tagab ehitustööde kiiruse ennekõike see, kui hästi on ehitustööd korraldatud. Kas kõik tööetapid on sujuvad, kas kõik võimalused paralleelselt teostatavate tööde puhul on kasutatud ja kas ehitusmaterjalid on õigeaegselt kättesaadavad, et ei tekiks ooteaegasid tööetappide vahel, kas kõik projektisõlmed on läbimõeldud, et ehitamise käigus ei tekiks seisakuid sobiliku tehnilise lahenduse otsimiseks. Mida mehhaniseeritum ja läbimõeldum on ehitamine ning ressursside haldamine ning mida rohkem kasutada paralleelselt tööde teostamist ja valmis- või osaliselt valmisdetailide sisseostmist, seda kiiremini õnnestub ehitustempot tõsta. Ehitusobjektil ehitatavate majade korral on võimalik ehitada keskmise suurusega eramuid näiteks 6 kuuga ja isegi alla selle. Tavaliselt jätavad ehitusettevõtted siiski endale päris palju ajavaru, et mitte hätta jääda erinevate ootamatuste korral ning kindlustavad läbi selle ennast, kui lepingu tähtaeg peaks üle minema.

Kokkuvõttes võib öelda, et oma kodu ehitamisel usalda lisaks iseendale alati ka pikaajalise ehituskogemusega koostööpartnerit – Sinu kodu ehitamine peab olema ka talle sama oluline kui Sulle. Võimalusel suhtle ettevõtte töötajatega, külasta ehitusjärgus objekte ning tunne huvi ehitaja tausta vastu, sest oma kodu ehitustööd on kõige tähtsam asi, mida saab usaldada vaid tõelistele professionaalidele.

Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi eramaja ehitusega?
Võta ühendust: