Kui maja karkass on püsti ja vajalikud ehitustööd tehtud, on aeg võtta ette siseviimistlus ning eluruumide kujundamine. Siseviimistlus on väga detaili- ja valikute rohke – kujundamise ja viimistluse võimalusi on miljoneid. Samuti on oluline tööde järjekord. Käime üle kõik põhitõed ning vaatame, millest siseviimistlusprojekti alustada.
Jällegi – eeltöö, eeltöö, eeltöö
Mida paremini on tööd läbi mõeldud, seda parem on tulemus. Nagu ka teised ehitustööd, nõuab siseviimistlus samuti palju eeltööd. Näiteks on hea läbi mõelda, kuidas paigaldada õigel viisil auru-, tuule- ja tuletõkked. Materjalide valikul ja paigaldamisel peab olema hoolas, et seinad saaks hingata. See aitab vältida niiskuse kogunemist seinte vahele. Siseviimistluse võimalused sõltuvad ka maja omapärast ning eelarvest – nende asjadega tuleb samuti enne töödega alustamist arvestada.
Lae siseviimistlus
Üldise reegli järgi, alustatakse siseviimistlus lagedest, et kaitsta seinu ja põrandaid. Kui aga juhuslikult on seinad ja põrandad juba valmis, siis tuleks need katta kaitsva ehituspapi või mõne muu kaitsega.
Lagede viimistluseks on mitmeid variante: kipskarkass-, puit-, ping-, mitmetasandiline- ja ripplagi või väljaulatuvate taladega ning n-ö katedraal tüüpi lagi. Valik sõltub peamiselt ikkagi võimalustest, maja enda omapäradest ning ka meeldivusest. Kõige lihtsamad ning enamlevinud variandid on kips- ja puitlaed. Kipslaed üldjuhul värvitakse üle heledate toonidega, et anda ruumile juurde avarust ja peegeldada valgust. Üheks uudsemaks lagede siseviimistlus lahenduseks on pinglaed, mille puhul saab mängida värvide, piltide ja LED-valgustusega.
Siseviimistlus – seinad
Seinte puhul on siseviimistlus võimaluste valik pea sama lai kui lagede puhul. Kipsplaadid, mille peale käib seinavärv, dekoratiivkrohv, puitviimistlus või tapeet on vaid osa levinud lahendustest. Lisaks on veel mitmeid täiendavaid võimalusi – dekoratiivkivi sein, keraamiline plaat, laminaat, plastik, nahk ja looduslik puit jne. Lõplik valik sõltub ikkagi jälle võimalusest ja meeldivusest. Samuti on vana maja renoveerimisel ning uue ehitamisel erinevad siseviimistlus lahendused. Vana maja annab võimalusi mängida, ümber kujundada juba olemasolevate materjalidega. Uue maja siseviimistlus vajab küll põhjalikumat planeerimist, kuid annab jälle palju rohkem võimalusi kasutada oma loomingulisust, et väljendada isikupära.
Põrandate viimistlus
Täna on paljudes kodudes olemas põrandasoojustus – torude või elektrikütte näol. Sinna peale põrand kas valatakse või kaetakse puitkonstruktsioonid ja metalltalad kipsplaatidega. Lõppviimistlus sõltub täielikult eelarvest ning oma eelistusest. Parkett, puitpõrand, vineer, laminaat, linoleum, kivipõrand, betoonpõrand, vaipkate – ka põrandate viimistluse puhul on valik väga suur. Mõnikord on kodudes ka lihtsalt valatud betoonpõrandad, mis sobivad hästi industriaalstiiliga.
Vannitoa siseviimistlus
Vannitoa siseviimistluse juures on ülioluline vee- ja aurutõke. Selle pealt ei tasu kokku hoida, et vältida niiskuse kogunemist ning hallituse teket. Samal põhjusel vajavad vannitoad ja saunaruumid väga head ventilatsioonisüsteemi. Sisekujunduse poolest sobivad vannituppa hästi veekindlad värvid, keraamilised plaadid ning mikrotsement. Plaatide hinnad on varieeruvad – valikut jagub väga odavatest kuni luksuslike kallite plaatideni. Värvide ning mustrite valik on samuti väga lai – seega saab lasta fantaasial lennata.
Köök ja aknad
Kuigi tänapäeval on olemas väga kvaliteetsed ventilatsioonisüsteemid, peab ka köögis olema selline seinakate, mis vähemal määral peab vastu toidu valmistamisel tekkivale veeaurule. Samuti võiks olla põrand lihtsasti pestav ja hooldatav, sest paratamatult kukub tihti põrandale toitu ja vedelikke.
Läbi tasub mõelda ka akendega seotud küsimused. Mõtle, kuidas lahendada viimistlus ehk põsed ja aknalaud. Aknalaua alla on hea peita radiaatorid. Samuti võivad aknalauad olla praktilise väärtusega lisa tasapinnad, mida kasutada kas taimede või muude väiksemate asjade jaoks.
Soovitused siseviimistluse tegemisel
Siin on mõned soovitused, mille peale mõelda enne siseviimistlusega alustamist:
- kasuta pigem heledaid ja neutraalseid toone – heledam jätab ruumi avarama mulje ning neutraalsed värvid annavad palju enam võimalusi mööblivalikul ning dekoreerimisel;
- enne seina ja põranda materjali välja valimist mõtle kindlasti ka koristamise peale – kas materjal on kergesti või raskesti hooldatav ja pestav;
- tee viimistlustööd korralikult – väldi pisivigu nagu lohakalt paigaldatud põrandaliistud või lühike ukseliist, mis ei ulatu põrandani, sest hiljem võivad need hakata häirima.
Siseviimistlus on sama oluline kui kogu maja ehitamise protsess, sest see loob Sinu elukeskkonna. Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.