Värvitööd – mida selleks vaja läheb?

Erinevad värvitööd võivad osutuda aeganõudvateks, seega on tööde lihtsustamiseks oluline kasutada õigeks vahendeid. Õigete töövahendite abil lihtsustatakse tööd, välditakse jäätmete teket ja ei pea hiljem ka nii palju koristama. Samas nõuavad värvitööd mitmeid erinevaid pintsleid ja rulle, sest erinevaid pindu on palju ning kõik tarvikud vajavad vastavaid omadusi. Toome välja erinevad värvitöödeks vajalikud vahendid ning nende kasutamise eesmärgid.

Värvitööd pintsliga

Pintslite valik on kaubanduses suur. Sisetöödeks mõeldud pintslid on väikesed, 15-100 mm ning nende eesmärgiks on, et värvimisel jätaks see ühtlase ja sileda jälje. Välitöödeks mõeldud pintslid on suuremad, 75-120 mm ning need peavad olema väga hea mahutavusega ja vastupidavad. Eritöödeks mõeldud pintslid on kaubanduses saadaval vastavalt vajadusele. Need on suuresti sellised, mis mõeldud keeruliste kohtade värvimiseks nagu näiteks radiaatoritagune.

Naturaalsete harjastega pintslid on mõeldud puidupindade värvimiseks (ka mööbli), kuid sellisel juhul peab värv olema lahustipõhine. Seda sellepärast, et naturaalsete harjastega pintslid on valmistatud tavaliselt pikakarvaliste sigade karvkattest ning need punduvad vees kergelt ja lähevad laiali. See on ka põhjus, miks ei soovitata neid kasutada veepõhiste värvidega. Pintsli kvaliteet varieerub, mõned neist võivad väga kiiresti laguneda ehk lahtisi karvu ajada. Naturaalsetest harjadest pintslid pole nii vastupidavad kui sünteetilised. Samas räägib nende kasuks kõrge temperatuuritaluvus ja tänu harjaste otste naturaalsele hargnemisele pehmendab see pintslijälge.

Sünteetilised ja akrüülpintslid on mitmekülgsed ja vastupidavad ning sobivad kõikide värvitüüpidega, mille abil nii interjööri viimistleda kui ka puitu värvida. Nende kvaliteet on ühtlane. Samuti on kaubanduses saadaval pintsleid, mis on valmistatud naturaalsetest ja sünteetilistest harjastest. Selliste pintslite puhul tulevad esile mõlema harjasetüübi head omadused.

Kivipintslit, mis on pikkade harjastega, kasutatakse tavaliselt krobeliste pindade nagu näiteks telliskiviseina värvimiseks veepõhiste värvidega.

Serva- ja väikepintslid on mõeldud nende tööde tegemiseks, mida suurema pintsli või rulliga teha ei saa või kuhu need hästi ei ulatu. Servapintsliga saad värvida väiksemaid pindu, nt põrandaliistud või nurgad. Väikepintslitega tehakse viimistlustöid pistikupesade jt väikeste detailide ümber.

Pintsliharjased peaksid olema koonilised, metallosa roostevabast terasest, et see veega kokku puutudes roostetama ei hakkaks. Pehmest kummist ja käe järgi loodud käepide aitab, et värvimisel käsi nii kiirest ära ei väsiks. 

Värvitööd rulliga

Rulli kasutamine muudab suurte pindade nagu lagede, seinte ja põrandate värvimiseks mugavaks ning kiireks. Pikkade ja laiade tõmmete abil on rulli abil värv võimalik ühtlaselt suurele pinnale kanda. Hilisemalt viimistletakse ja lõpetatakse värvimistööd erinevate pintslite abil.

Värvirulli valimisel peaks jälgima rulli materjali, laiust ja seda, millise mustri jätab rull värvimisel. Värvitavast pinnast oleneb, kui pika karvaga rulli peaks kasutama. Asjatundjad soovitavad ebatasasel pinnal kasutada pikkade karvadega rulli ning siledamal pinnal lühikeste karvadega rulli. Pikema karvaga rulli kasutamisel kandub värv ka kõige väiksematesse pragudesse ja süvistesse ja jääb ühtlaselt tervele pinnale. Lühikeste karvadega rull jätab värvitud pinna siledaks ja ilma mustrita.

Vahtkummkattega rullide puhul ei ole soovitatav kasutada värve, mis sisaldavad atsetooni, kuna siis kuluvad harjased kiiremini. Kui ostetud värv on väga vedel, siis on soovitatav kasutada mikrokiust tehtud harjastega rulli.

Polüesterkattega rulli sobib hästi kasutada vee dispersiooni ja lateksiga värvide puhul. Polüakrüülist ja lühikeste harjastega rulle peetakse universaalseteks, seega on see algajale kõige paremaks töövahendiks.

Lae värvimiseks kasuta paksukarvalist rulli, sest lagedele kantav värvikiht võiks olla paksem. Seda selleks, et värv ei kuivaks liiga kiiresti ja tulemus jääks ühtlane ning kaunis

Seinte värvimiseks kasuta natuke madalamate karvadega rulli. Nagu ka lae puhul kasuta kahte rulli, kus teine on natuke väiksem, et väiksemaid pindu ja detaile värvida.

Põranda värvimiseks kasuta väga madala karvaga rulle, sest need ongi üldiselt mõeldud tasapinnaliste pindade värvimiseks.

Valikut aitab lihtsamaks teha ka värvirullil olev silt, mis ütleb, kas rulli on mõeldud kasutamiseks sees või väljas ja millist värvitüüpi kasutada.

Värvitööde lisatarvikud

Igasuguste värvimistööde puhul on oluline, et teised pinnad jääksid puhtaks, seega on oluline enne värvimist teha natuke eeltööd. Põranda, mööbli ja teiste pindade kaitsmiseks värvitööde ajal kata need kattematerjaliga, mida sobib kasutada kõiksuguste värvimistööde ajal.

Maalriteibiga on võimalik kaitsta neid pindu, mida ei soovi värvida või mis värvitakse hiljem teise värviga. Maalriteipi on laias laastus kahte tüüpi. Tugeva toimega teip on lahustikindlam, mida saab kasutada liimainele mittetundlike pindade nt betooni juures. Nõrgema toimega teip on kergemini eemaldatav ja on mõistlik kasutada siis, kui värvid on veepõhised.

Värvimistöödel on vajalikuks tarvikuks ka redel, et pääseda kõrgemal asuvatesse kohtadesse. Rulli pikenduse abil saab värvida seina kõrgemaid osasid ja lagesid, kuid selle puudumisel saab ka redeliga neile ligi. Eriti, kui kasutad värvimiseks pintslit, millel enamasti pikendust ei ole.

Anumat on värvimisel vaja pintsli loputamiseks. Veepõhiste värvide puhul võiks anumas olla vesi ning lahustipõhiste värvide puhul lakibensiin. Viimaseks ära unusta värvialust.

Kokkuvõttes on värvitööde puhul tarvikuid mitmeid. Eriti, kui ruumides on palju erinevaid pindu, mida värvida. Tihti pärast värvitööde tegemist, jäävad vahendid seisma, mille peale on kulutatud raha. Seega, kui on vaja ette võtta suuremahulised värvitööd, on mõnikord mõistlikum kutsuda kohale ehitusettevõte, kellel on olemas kõik vajaminev.

Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi siseviimistlustöödega?
Võta ühendust: