Renoveerimine – millest alustada?

Vana maja renoveerimine on võrdlemisi kulukas ja ajamahukas töö. Paljud värsked majaomanikud soovivad maja lammutamise ja uue ehitamise asemel vana hoonet väärtustada. Mõnikord võib taastamine minna kallimaks kui uue ehitamine. Samas on vana väärtuse säilitamisel omad võlud. Kui ette on võetud renoveerimine, siis millest alustada?

Renoveerimine – esimesed sammud

Esimeseks sammuks on kriitilise pilguga maja hindamine. Hoone tuleks vaadata üle katusest vundamendini ning kõik taastamist vajav tuleb kirja panna. Kõige olulisem on tähelepanu pöörata konstruktsioonide, vundamendi ja katuse olukorrale, sest nende korrasolu on kõige alus. Need osad vajavad puuduste korral kõige kiiremat sekkumist. Lisaks tasub vaadata ka voodrilaua taha ning üle vaadata põrandad ja laed. Kui katus on pikka aega läbi lasknud, kahjustuvad selle lekke all olnud sarikad, lagi, põrand ja põrandatalad. Mõnikord on põrand vajunud või külm ning vajab üles võtmist. Mõistlik on kutsuda appi spetsialist, kes neid asju oskab hinnata.

Eelarve tegemine

Seejärel, kui renoveerimisplaan on paigas, on aeg panna paika umbkaudne eelarve. Kõige lihtsam on küsida pakkumist ehitusfirmalt, kuid nii mõnedki tööd on majaomanikule endale ka jõukohased. Eelarves saab mingil määral kokku hoida ka materjali hinnaga. Materjali pakkumisi on hea küsida erinevatest kohtadest ning siis valida enda jaoks parim. Kui eelarve tundub lõhki minevat, võta tööd lihtsalt ükshaaval ette, alustades kõige enam tähelepanu vajavast. Samuti saab säästude puudumisel kasutada lisafinantseeringuid, näiteks pangalaenu. Seetõttu on oluline renoveerimisplaani olemasolu. Ühe maja renoveerimine võib võtta isegi aastaid.

Renoveerimine vajab asjaajamist

Kui plaanid ehitada majale juurde uusi ruume või juurde ehitisi, võid vajada omavalitsusest ehitusluba või ehitusteatist. Pea kindlasti oma omavalitsusega nõu. Hiljem läheb maja müümine, kindlustamine või hüpoteeklaenu võtmine väga keeruliseks, kui tuleb näiteks välja, et maja külge ehitatud garaaž või koridor ei kajastu ehitusplaanil ning uuel ruumil pole kasutusluba. Sellised asjaajamised võivad aega võtta, seega varu kannatust.

Renoveerimine algab lammutamisest

Renoveerimistööd algavad lammutamisega. Selleks, et maja saaks põhjalikult renoveerida, tuleb maja seest võtta kõik paljaks kuni palgini või kivini, olenevalt mis materjalist maja tehtud on. Seega vanad tapeedid, laudised, ehitusplaadid, krohv ja muu selline tuleks eemaldada. Nii näed kõige paremini ära palkide või karkassi seisukorra. Tegu on väga tolmuse ja musta tööga, seega varusta ennast spetsiaalsete tööriiete ja vahenditega.

Oluline roll on lammutuse puhul ka ohutus. Soovitatav on kasutada metallnina või -tallaga saapaid, et vältida naelte otsa astumist. Tolmuste tööde puhul tuuluta ruume nii palju kui võimalik ja kanna respiraatorit või maski. Lisaks jälgi, et lammutustöödel ei saaks sulle midagi pähe või selga kukkuda. Lammutuse käigus tuleks mõelda ka jäätmete äraveole, kuna selle käigus tekib väga palju erinevat sodi.

Edasised sammud

Kui kõik lammutustööd on tehtud, nii seest kui väljast, saab algust teha renoveerimistöödega. Kõige olulisem maja puhul on teha ära katusetööd. Ka siinkohal on valikuvariant – kas lappida lihtsalt mõni koht või võtta ette terve katuse vahetus. Järgmiseks tuleks võtta ette teine oluline maja osa ehk vundament. Lisaks võib mõelda ka vundamendi soojustamise peale, kuna see hoiab ka põrandad majas soojemana. Seejärel tulevad tööd nagu kanalisatsiooni ja küttesüsteemi uuendamine, ventilatsiooni parendamine, siseviimistlustööd jne.

Kokkuvõttes tuleks alustada ikkagi hoone üldise olukorraga tutvumisest ja planeerimisest ning alles siis võib hakata lammutama ja uuesti ehitama. Kui võtad renoveerimiseks aega ning teed palju eeltööd, õnnestub see kindlasti.

Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi renoveerimistöödega?
Võta ühendust: