Katuse renoveerimine

Ükski katus pole igavene, kuid õige hooldusega võib katus pidada suure remondita vastu aastakümneid. Katustele mõjuvad erinevad tegurid: järsud temperatuurimuutused, päike, tuul ja sademed, aga ka inimtegevus. Vaatame, millised on sammud, kui katuse renoveerimine ette võtta.

Katuse renoveerimine – millest alustada?

Kõigepealt tuleks alustada põhjusest, miks katus väljavahetamist vajab ja millist materjali soovitatakse tulevikus kasutada. Katuseid on ajast, mis on ehitatud ammusel ajal laialt kasutatud valtsplekist ja need on kestnud tänase päevani väga hästi. Kuid on ka katuseid, mis on ehitatud paarkümmend aastat tagasi ja nüüdseks on neil ilmnenud puudused kas paigaldusvea või materjali kvaliteedi tõttu.

Kui ette võtta vanema maja katuse renoveerimine, tuleks alustuseks teha visuaalne kontroll. Väljast vaadatuna võivad ilmneda vaid mõned vead. Hea oleks teha ka soojuskaamera pilt, mida on kõige parem teostada 5 kraadi juures. Samuti saab katuse olukorda kontrollida välise vaatlusega – näiteks, kui lumisel perioodil on katuseharja ja korstna ümbrus lumest sulanud ja räästas jääpurikad, siis viitab see katuse halvale soojustusele. Korralikult soojustatud katus võib vähendada küttekulusid kuni 35% võrra.

Välisel vaatlusel tuleks jälgida, et katus poleks aastate jooksul nõgusaks või viltu vajunud. Sellisel juhul on olukord kehvem ja tuleks arvestada ka sarikate vahetusega ning katuse rihtimisega ehk sirgeks ajamisega. See aitab vältida katuse sisse kukkumist.

Katuse renoveerimine majast seest

Maja pööningul tuleks samuti kontrollida sarikaid, eriti nende otsi, sest need kipuvad veekahjustuse korral kõige rohkem riknema. Ebapiisava tuulutuse korral tekib puidule hallitus, mis hiljem kandvad osad pehmeks muudab ja välisel vaatlusel nõgusa efekti annab. Sellised sarikad on kindlasti vaja välja vahetada. Nõgusa efekti põhjuseks võib olla ka ehitamise ajal odavamat teed minnes märja puu kasutamine. Sarika materjali sobiv niiskusesisaldus peaks olema vähem kui 20%, mis võib hiljem kõveraks kuivada. Sellisel juhul päästab ainult katuse rihtimine ehk sirgeks ajamine.

Katuse hooldus

Üldjuhul katused mingit erihooldust ei vaja. Kui katuse paigaldus on teostatud asjatundjate poolt, siis piisab, kui maja omanik heidab oma katusele paar korda aastas pilgu peale. Hea oleks rennid ja neelupõhjad prahist puhastada. Mustus võib tekitada püsiva veevanni, mille tagajärjel hakkab metall oksüdeeruma. Selle vältimiseks kasutage eeltoodud näpunäiteid. Õigesti ehitatud katuse puhul liigub mustus mööda renne katuselt alla ja loodusjõud hoiavad katuse ise puhtana. Kuid ainult sellele lootma ei saa jääda ja soovitatav on ikkagi katuse olukorda jälgida, et selle eluiga oleks võimalikult pikk.
Katuse renoveerimine – kuidas teha õige valik?

Katuse renoveerimine ei ole protsess, mida teha uisapäisa. Kindlasti on soovitatav uurida turu olukorda – kes on head tegijad, kellelt saab parima hinna ja millisel ettevõttel on hea ajalugu. Küsige pakkumist mitmelt erinevalt pakkujalt. Katuse ehituse puhul ei tohiks kunagi minna odavamat teed – see võib hiljem kaasa tuua palju suuremaid kulutusi. Kiirelt tehtud töö paneb lõppkvaliteedi küsimärgi alla. Kõrghooajal ei ole katuse renoveerimine kasulik, kuna hinnad on sel perioodil kõige kõrgemad ja järjekorrad pikad. Renoveerimise planeerimist võib alustada juba kevadel, mil võib lasta teha katusele eksperthinnangu.


Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi katusetöödega?
Võta ühendust: