Erinevad katusetüübid ning kuidas valida sobilik

Maja ehituse puhul on tähtis küsimus, milline katus hoonele valida ja millist materjali eelistada. Sama oluline on teada, kui kaua kattematerjal vastu peab, sest katusevahetus on kallis lõbu. Õige katus peab pakkuma vajalikku kaitset, sobima majaga ning olema visuaalselt nägus. Räägime lähemalt, kuidas katust valida ja millised erinevad katusetüübid olemas on.

Katusetüübid ja ilmastik

Katusekatte ülesandeks on kaitsta maja ja siseruume erinevate välismõjude eest. See tähendab, et hoone peab püsima kuivana. Oluline näitaja nagu soojusisolatsioonivõime peab püsima koguaeg hea ja määrustele vastav. Katus peab olema igasugustes oludes tihe ja vettpidav. Tihedad katusetüübid on bituumen- ja masinvaltsitud plekk-katus, mille puhul ei ole tarvis aluskatet paigaldada. Seda vajavad katusetüübid nagu profiilplekk- ja laineplekkplaatidest, betoonkividest ja eterniidist katus.

Õige katus peab lisaks vihmale ja lumele vastu pidama nii tuulega lendavatele asjade löökidele, päikesekiirgusele, temperatuurikõikumistele kui ka õhusaastest tulenevale keemilisele koormusele. Selle kõigega arvestavad pidevalt ka katusekattematerjalide tootjad oma tootearenduses, kuid mõnel juhul võib see tähendada ka seda, et valitud kattematerjali pinda on vaja mõne aja pärast töödelda, et see kauem vastu peaks.

Katusetüübi valiku mitu tegurit

Katusetüübid on väga erinevad. Sobiva katuse valimine sõltub hinnast, katuse kujust, välimusest, värvist, katusekaldest jms. Osade katuste kuju seab kattematerjalile oma nõuded, sest iga materjaliga ei saa erinevaid liitekohti tihedaks. Samamoodi sõltuvad omavahel katusekate ja katuse kalle. Kattetüüpide puhul on toodud katuse kalde piirväärtused, mille piires saab konkreetse katte toimivust kõige paremini tagada. Kui käsil on vana maja katuse vahetus, siis tuleks eelnevalt lasta spetsialistil üle vaadata sarikate ja katusetarindite tugevus ja kinnitused ning vajadusel neid tugevdada. Üldiselt, kui vana konstruktsioon on eelnevalt hästi vastu pidanud, püsib see veel edaspidigi.

Enamlevinud katusetüübid

Katusetüübid_1

Profiilplekk-katuse eeliseks on väike kaal, suur värvivalik ning materjal ja paigaldus on suhteliselt odav. Puuduseks on lühike eluiga, 20-50 aastat. Samuti teeb see katusetüüp tugeva vihma või rahe korral palju müra. Kui see on paigaldatud vanale majale, siis häirib see hoone visuaalset poolt ehk ei sobi kokku vanemate hoonetega.

Katusetüübid_2

Kuivpuistega profiilplekist katus on hea lahendus, kui päris kivi katust ei soovi ja päris profiilplekki ei taha. Selle katuse eluiga on 60-100 aastat. Lisaks sellele, et värvivalik on suur ja materjal kerge, ei ole selle materjaliga kaetud katused tugeva vihma korral kuigi mürarohked. Oluliseks puuduseks on küllaltki kallis hind.

Katusetüübid_3

Valtsplekk-katus on väikese kaaluga, suure värvivalikuga ning kvaliteetse materjali korral pakub see head kaitset erinevate ilmastikuolude vastu. Samuti olenevalt kvaliteedist on katuse eluiga 30-100 aastat. Puuduseks võib lugeda asjaolu, et seda on kallis paigaldada.

Katusetüübid_4

Kivikatuse puhul kasutatakse kas betoonkivi või keraamilist katusekivi, millest viimane on praktiliselt hooldusvaba. Kivikatuse suureks eeliseks on hea heliisolatsioon. Puuduseks saab välja tuua kalli paigalduse ning materjali suure kaalu. Katuse eluiga on 60-100 aastat.

Katusetüübid_5

Bituumensindelkatuse eeliseks on kergus, elastsus, suur värvivalik, hea müraisolatsioon ning seda on lihtne remontida. Katus peab ajale ja ilmale vastu 30-100 aastat. Puuduseks on katusematerjali ja paigalduse üpris kallis hind, kuna sindli alla tuleb paigaldada lisaks veel puitplaat.

Katusetüübid_6

Asbestivaba eterniitkatus kestab 60-80 aastat. Eterniit on olnud üks levinumaid katusematerjale aastakümneid. Nüüd eelistatakse selle asbestivaba materjali, kuna see on tervisele ohutum. Eterniiti on lihtne paigaldada, odava hinnaga, sobib paljude majatüüpidega ning omab head heliisolatsiooni. Puudusteks on üpris suur kaal ja iga katusekonstruktsiooni puhul ei saa seda kasutada.

Katusetüübid_8

Lainelisest bituumenplaadist katus on odav – nii materjal kui ka paigaldus. Seda saab paigaldada otse vanale katusele ja see on kerge. Suureks puuduseks tuleb pidada vastuvõtlikkust päikesekiirgusele, mille käes kaotab materjal kiiresti oma värvi ja muutub hapraks.

Katusetööd on keeruline protsess ning hoonele sobiva katuse saamiseks tuleb see teema endale üksipulgi selgeks teha. Ära pelga küsida nõu oma arhitektilt, ehitajalt või katusemeistrilt.

Minu Ehitaja OÜ

Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi katusetöödega?
Võta ühendust: