Fassaadi ehitus – milline välisvoodrilaud valida?

Välisvoodrilauda paigaldama või vahetama hakates peab tegema ilmselt rohkem valikuid, kui esialgu arvata. Fassaadi ehitus nõuab esmalt otsust, millist materjali kavatsed maja katmiseks kasutada. Voodrilaudu on laialt saadaval kolmest erinevast materjalist: puit, plastik ja kiudtsement. Seejuures on igal ühel neist omad eelised ja puudused. Järgnevalt toome välja põhilised punktid, mida valiku tegemisel kaaluda.

Plastikust voodrilaud

On populaarne valik oma madala hinna tõttu, kuid jääb kvaliteedis enamasti alla teistele voodrilaua valikutele. Viimastel aastatel on kindlasti ka plastikust voodrilaudade kvaliteet paranenud, kuid siiski peab arvestama, et saadaval on ka küllaltki väikese mehhaanilise vastupidavusega tooteid. Plastikust voodrilaudu on saadaval erinevates toonides, sileda pinnaga ja ka puiduimitatsiooniga. Siiski ei ole plastikust variandi puhul võimalik päriselt saavutada naturaalse puidu väljanägemist ja selle tõeline olemus jääb alati läbi kumama.

Plastiku eeliseks on selle lihtne paigaldamine ja kerge hooldamine. Miinuspoolelt tuleb aga leppida värvivalikuga, mis algselt välja sai valitud ja arvestama peab, et aja jooksul kipub värv ka tuhmuma. Vana voodri üle värvimine on küll võimalik, kuid sellisel juhul tuleb arvestada, et värvimisprotseduuri tuleb hoolduse mõttes väga tihti hakata kordama. Seega on parim lahendus üks hetk plastikvooder lihtsalt uue vastu välja vahetada. Fassaadi ehitus vajab läbimõtlemist, sest algne odavam hind ei pruugi tähendada, et see valik ka pikas perspektiivis soodsam on.

Puidust voodrilaud

Puidust voodrilaud on levinuim fassaadikatte materjal, mille kasuks räägib ilmselgelt ka selle väga pikk kasutusajalugu. Saadaval on erineva profiili ja mõõtudega variandid. Positiivsest aspektist on puitu võimalik värvida ükskõik, millist tooni ning hiljem saab vana tooni uue vastu väga lihtsalt välja vahetada, seda lihtsalt üle värvides. Puit vajab küll pidevat hooldust, kuid fassaadi üle värvimine ei ole üle mõistuse keeruline ettevõtmine ja väljanägemine jääb selle tulemusena nagu uus, seega regulaarse hoolduse puhul võib olla puidu eluiga väga pikk.

Korraliku paksusega puitfassaad on ka mehhaaniliselt väga tugev. Puidu määrdumisel on selle pesemine pigem raskem, seega soovitatav on hoida seda võimalikult puhas. Siiski on korraliku pesu ja hullematel juhtudel ka pinna üle värvimisega võimalik olukord päästa. Puit on saadaval olevatest voodrilaua materjalidest kõige tundlikum niiskusele, seega on tema eluaeg väga suures sõltuvuses korralikust fassaadihooldusest ja vihmavee eemale juhtimisest.

Kiudtsemendist voodrilaud

Kiudtsemendist voodrialud on neist kolmest kõige uuem tehnoloogia turul. Äärmiselt vastupidav ja praktiliselt hooldusvaba, vajades vaid aegajalt määrdumise korral pesu. Saadaval on nii siledad kui ka puiduimitatsiooniga mudelid ning vastupidiselt plastikust voodrilauale, näeb kiudtsemendist puitu jäljendav variant küllaltki tõetruu välja. Tegemist on ka väga tulekindla materjaliga.

Kahjuks ei ole seda voodrilauda saadaval päris kõigis värvitoonides ja ka profiilide valik on minimaalne, kuid kui leiad olemasolevast värvivalikust endale sobiva, tasub seda varianti kindlasti kaaluda.

Lisaks välimusele, on voodrilaua valikul olulised nii vastupidavus kui ka hooldusvajadus. Nendest asjaoludest olenevalt tasub teha ka lõplik otsus. Kui jääd valikuga hätta, siis ehitusprojekti loomisel aitab Minu Ehitaja OÜ, kes teeb kindlaks, et majale saaks valitud parim voodrilaua variant.

Minu Ehitaja OÜ tegeleb majade ehitamise ja renoveerimisega. Teostame üldremonti nii sise- kui välitingimustes, siseviimistlust ning katuse- ja fassaaditöid. Samuti pakume võtmed-kätte-lahendust, pakkudes kõiki ehituse teenuseid, alates vundamendist kuni siseviimistluseni.

Vajad abi fassaaditöödega?
Võta ühendust: